کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر
یکشنبه 29 فروردین 1395 ساعت 23:55 | نوشته ‌شده به دست مسافر پویا | ( نظرات )

کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و تصاویر آن از زبان استاد آقای علی خدامی

من زمانی که در فروردین 80 به کنگره 60 آمدم و با این کتاب آشنا شدم، طوری مجذوب آن شدم که در تمام طول سفر اول و بعد از آن، شیرین‌ترین لحظات زندگیم مطالعه این کتاب بود.


کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و تصاویر آن از زبان استاد آقای علی خدامی:

مهندس حسین دژاکام، پس از 17 سال اعتیاد، سر انجام در بهمن ماه 1375، مصادف با ماه مبارک رمضان، با الهام از روزه و نظم حاصل از روزه داری، موفق شدند میزان مصرف مواد خود را منظم و تثبیت نمایند و این امر، مقدمه و جرقه‌ای شد برای ابداع کامل‌ترین و پیشرفته‌ترین متد درمان جامع اعتیاد یعنی متد DST. 

همزمان با اجرای این متد و کاهش تدریجی و پله‌ای مصرف اپیوم، ایشان تجربیات روزانه و لحظه‌ای خود را جهت ثبت، به رشته تحریر درآوردند. یک سال بعد، در 15 آذرماه سال 1376، ایشان موفق شدند پس از 11 ماه عملیات درمانی و کاهش تدریجی، به قطع مصرف و رهایی از اعتیاد برسند. 

مهندس دژاکام، پس از موفقیت در ابداع و به کارگیری این متد و اطمینان از اجرای آن و رسیدن به درمان قطعی، نوشته‌های خود را در به کارگیری این روش، تحت عنوان کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، منتشر نمودند. 

نویسنده کتاب، در 31 شهریور 1378 اولین جلسه کنگره 60 را با تعداد انگشت شماری از مصرف کنندگان مواد مخدر تشکیل دادند و پس از دو ماه، در دوم آذرماه 78، کنگره 60 رسماً اعلام موجودیت نمود. اکنون 15 سال از آن تاریخ می‌گذرد و کنگره 60 به یکی از بزرگترین و قوی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد و درمان آن در جهان تبدیل شده است. آمار اعضای کنگره 60 به بیش از 20 هزار نفر رسیده است و در بیش از 30 نمایندگی در سطح کشور فعالیت می‌کند و نزدیک به 6 هزار نفر با داروی OT در سفر اول دوره درمان خود را طی می‌کنند. 

کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر نیز پس از 16 سال انتشار، هم اکنون به چاپ هفدهم رسیده است. ضمن اینکه این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و در سایت‌های بزرگ حوزه اعتیاد دنیا معرفی شده است.

آنگونه که نویسنده در ابتدای کتاب اشاره می‌کند، این کتاب تحقیقی مستند در مورد صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و روش درمان آن و قابل استفاده برای بیماران مواد مخدر، خانواده‌ها، پزشکان، محققین و قضات می‌باشد. 

می‌توان گفت، کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، خودآموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده است که پیچیده‌ترین مصائب و مشکلات درمان اعتیاد، اعم از جسم، روان و جهانبینی  را با زبانی ساده و در عین حال علمی بیان می‌نماید. 

ببینیم نویسنده کتاب در پیشگفتار خود چه گفته است:

هدف از انتشار این کتاب، روشن نمودن صورت مسئلهٔ اعتیاد و چگونگی درمان آن است که در این کتاب با دیدگاهی کلی به مسئله، نگریسته شده است. این دیدگاه، به صورتی ساده و روان، مشکلات مصرف کننده (معتاد) را بیان می‌نماید و مهمترین گره‌های کور آن را مشخص و برای بازکردن این گره‌ها نظریهٔ خود را بیان می‌کند.

تحقیق در این کتاب به گونه‌ای انجام گرفته است که در حوصله و توانِ مطالعهٔ تمام افراد جامعه باشد تا جایگاه این کتاب، هم در خانواده‌ها باشد و هم در کتابخانه‌های تخصصی دانشگاهها.

این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی‌ها را مشخص می‌نماید، که در کجای کار قرار گرفته‌اند و علت شکست ترک‌های پیاپی آنها چیست.

این مجموعه، اطلاعات و آگاهی‌های بسیاری را در اختیار خانواده‌ها  قرار می‌دهد، تا شخصِ بیمار یا معتادِ خانوادهٔ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و برای مبارزه با اهریمن اعتیاد، به صورت گروهی، نیروهای خود را در یک جهت جمع آوری نمایند.

این کتاب، ممکن است همه را سیراب نکند؛ اما از غرق شدن عدهٔ کثیری، جلوگیری خواهد نمود.

در نهایت، این مجموعه برای محققین و پزشکان و مسئولین، دری را باز خواهد نمود تا با دیدگاهی نوین به موضوع بنگرند و برای باز کردن گره‌های کور این مسئله، اقداماتی آگاهانه به انجام برسانند و در حل آن کوشا باشند؛ زیرا امروزه گروه کثیری از معتادان، از اعتیاد خود، متنفر هستند و راه حلی برای آن پیدا نمی‌کنند.

در این کتاب، استادانی سخن گفته‌اند که فعلاً گفته‌های آنان برای ما حائز اهمیت است، مطرح نمودن اینکه آنها چه کسانی هستند و در کجا هستند، موضوع اصلی بحث ما نیست.

به قول معروف؛ چه کسی می‌گوید مهم نیست؛ چه می‌گوید اهمیت دارد.

یا به گفته مولانای بزرگ:

هرکسی از ظن خود شد یار من       از درون من نجـست اسرار من – نویسنده 

کلیه مطالبی که در این کتاب توسط نویسنده، نوشته شده است، دارای پشتوانه علمی و تجربی و مستند می‌باشد. در کنار نویسنده، در این کتاب استادانی حضور دارند که گفته‌های آن‌ها بسیار با اهمیت می‌باشد و به این مجموعه عطر و رنگ دیگری داده است.

کتاب عبور از منطقه، سخنی است که از دل برآمده است و به قول معروف بر دل هم می‌نشیند. 

این کتاب در نوع بی نظیر است، زیرا از سه فاکتور مهم آموزشی، همزمان استفاده کرده است. یعنی متن یا TEXT، تصویر و موسیقی.

شاید تعجب کنید که موسیقی درون این کتاب به چه مفهوم است. باید بگوییم که کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، ضمن تشریح صورت مسئله اعتیاد و شکافتن گره‌های کور بیماری اعتیاد که تا به آن روز کسی به آن‌ها توجه نکرده بود، همگام با نویسنده پیش می‌رود، اتفاقات و رویدادهای روزانه و تغییرات ناشی از کاهش مصرف و راه اندازی سیستم ایکس و به طور کلی، عملیات تیپرینگ و پیاده کردن متد DST را به سادگی و شیرینی توضیح می‌دهد. زیربنای علوم جهانبینی کنگره 60، یعنی 14 وادی، تحت عنوان قانون، در این کتاب مطرح می‌شود. 

لابه لای این مطالب، هر به چندی، یکی از اساتید کتاب در مورد موضوعات مرتبط، سخنانی ایراد می‌کند که نویسنده در این خصوص راوی می‌باشد. در کنار این روند، از تصویر نیز استفاده شده است. به طور کلی، تصویر در مقوله آموزش نقش بسیار مهمی دارد و به درک مفاهیم کمک می‌نماید. این کتاب دارای 14 تصویر می‌باشد که از ابتدا تا انتها، مقوله سفر از مصرف مواد مخدر تا قطع آن و به مفهوم واقعی کلمه، عبور از منطقه یخبندان 60 درجه زیر صفر را به تصویر می‌کشد. 

متون و نوشته‌های کتاب در کنار تصاویر، حقیقتاً مطلب را طوری تفهیم می‌کند که نمی‌توان توضیح داد. هر کدام از تصاویر کتاب دارای نت، ملودی و موسیقی خاص خود می‌باشد که تاکنون موسیقی چند تصویر آن، از جمله موسیقی تصویر اسکی بازان یا رهایی که در روزهای چهارشنبه قبل از دادن گل‌های رهایی پخش  می‌شود و همچنین تصویرشماره 4 یا پاییز ساخته شده است. انشاء الله در آینده مجموعه موسیقی تصاویر کتاب عبور از منطقه منتشر خواهد شد. 

ما می‌توانیم با نگاه کردن به هر تصویر، موسیقی آن را هم گوش کنیم و واقعاً آن وضعیت را احساس کنیم. دوستان سفر اول می‌توانند موقعیت سفر خود را با موقعیت نویسنده کتاب و تصویر مربوطه، منطبق سازی کنند و ببینند که در کجای سفر هستند. حال اگر موسیقی آن تصویر نیز آماده باشد و به آن گوش کنیم، با تمام وجودمان آن موقعیت و سختی‌ها و شیرینی‌ها و لذت آن را طور دیگری احساس می‌کنیم.

کتاب عبور از منطقه، دارای 14 تصویر است. 2 تصویر مربوط به روی جلد و پشت جلد و  12 تصویر در درون کتاب. 

تصویر روی جلد، نمادی از قدرت خداوند است و ساختمان الهی را برای ما شرح می‌دهد. در این تصویر وضعیتی را می‌بینیم که در طبیعت وجود ندارد اما در طبیعت آدمی وجود دارد. کنار هم قرار گرفتن کویر خشک با یک منطقه خوش آب و هوا با فاصله کم چیزی است که در طبیعت پیدا نمی‌کنیم اما در درون انسان فاصله بهشت و جهنم بسیار کم است و ما هر لحظه با اعمالمان تعیین وضعیت می‌کنیم که در کدام حالت باشیم. 

تصویر پشت جلد، نشان دهنده جایگاه ما بعد از درمان و رسیدن به سفر دوم است. جایگاه‌هایی مثل کمک راهنمایی یا راهنمایی و دیگر سطوح خدمت که ما مشرف بر اوضاع و مسلط بر امر درمان اعتیاد هستیم و می‌توانیم به دیگران کمک کنیم و راهنمایی کنیم در مهار آتش ویرانگر اعتیاد.


 

تصاویر کتاب را می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد. 

تصاویر مربوط به منطقه یخبندان و اتوموبیل که مجموعاً 4 تصویر می‌باشد و بیان گر مسیر حرکت و چگونگی حرکت در فرایند درمان است و نحوه حرکت با توجه به موقعیت سفر را بیان می‌نمایند. تصویر اسکی بازان مربوط به پایان سفر اول و آغاز نت دو یا سفر دوم می‌باشد که همان برف و یخبندان را با شیرینی و لذت در حال اسکی بازی است. 

 
 
 

گروه بعدی تصاویر مربوط به درخت پوسیده است که به واقع تمثیل جسم انسان آلوده به مواد مخدر است. در این تصاویر، شاهد نابودی تدریجی درخت پوسیده و در کنار آن رشد جوانه‌ها و یا به عبارتی احیای دوباره سیستم‌های حیاتی هستیم. در تصویر آخر به جای درخت پوسیده، انسانی سالم پا به حیات می‌گذارد و نیروهای از دست رفته را بدست می‌آورد.

 
 
 

گروه بعدی تصاویر، تصاویر مربوط به نبرد درون است که این تصاویر بیانگر اوضاع و حالات آشفته درون است. به عبارتی بیانگر وضعیت تفکرات و نبردهای درونی بین عقل و نفس می‌باشد. این تصاویر فوق العاده مهم و عمیق هستند و جای تفکر بسیار. بعد از این تصاویر، نوبت به تصویر غسل در صحرا می‌رسد.

 
 
 
 

تصویر غسل در صحرا که شرح آن در کتاب عبور از منطقه آمده است. در این تصویر انسانهایی که از فرهنگ‌های مختلف هستند برای او لباس می‌آورند. آن هم لباس سفید که نشان پاکی و رهایی است. 

من زمانی که در فروردین 80 به کنگره 60 آمدم و با این کتاب آشنا شدم، طوری مجذوب آن شدم که در تمام طول سفر اول و بعد از آن، شیرین‌ترین لحظات زندگیم مطالعه این کتاب بود. آنقدر این کتاب را می‌خواندم که سطر به سطر آن در ذهنم حک شده بود. دنیایی از مطالب و سؤالات و موضوعاتی که شاید مفهوم آن را درک نمی‌کردم اما با آن‌ها زندگی می‌کردم.

کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، مهم‌ترین و بزرگترین منبع آموزشی کنگره 60 می‌باشد.  در کنگره، منابع آموزشی مختلفی وجود دارد  نظیر جزوه، سی دی و غیره، اما، مادر همه آن‌ها کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر است.

این کتاب ویژگی خاص دیگری نیز دارد و آن استفاده از زبان تمثیل است. در این کتاب مسئله درمان اعتیاد از زوایای گوناگون و با استفاده از تمثیل‌های متفاوت، مانند عبور  از منطقه یخبندان، درخت پوسیده، نبرد درون و غیره  بررسی شده است، زیرا بیان محسوس با معقول سخت است و استفاده از مثال و تمثیل به بیان مفاهیم کمک بسزایی می‌کند.

تصاویر کتاب جای تعمق و تفکر بسیار دارند. می‌توان ساعت‌ها به آنها نگاه کرد، فکر کرد و لذت برد و ارتباطات بسیار معنادار و زیبایی بین آنها بر قرار کرد.

کسی که برای درمان خود به کنگره 60 مراجعه می‌کند و می‌خواهد با متد DST اعتیاد خود را درمان کند، باید بداند که کتاب عبور از منطقه، کتاب درسی اوست و تا این کتاب را مسلط نشود، نمی‌تواند به درمانی که مد نظر کنگره 60 می‌باشد، برسد.

کتاب عبور از منطقه، بسیاری از سؤالات سفر اول و سفر دوم را پاسخ می‌دهد. راهنمایی است که علمی و مستند راهنمایی می‌کند و هر کسی با هر درجه تحصیلی، می‌تواند از آن استفاده کند و لذت ببرد.

به شما عزیزان مؤکداً توصیه می‌کنیم سی دی مربوط به سخنان نگهبان کنگره 60 در خصوص این دستور جلسه که روز چهارشنبه 18 اردیبهشت بیان شده است را تهیه کنید و گوش کنید تا ببینیم خود نویسنده در مورد کتاب و تصاویر آن چه  نظری دارند. 

با احترام، مسافر علی خدامی 92/02/19

منبع: جمعیت احیاء انسانی کنگره 60

لینک های مرتبط: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic